1369
587291

MATBORD. Sverige, 1800-tal. Senempire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Två halvrunda delar med dekor på sargen av pärlstav. Svarvade ben med fottrissor av mässing. Fyra iläggsskivor av furu medföljer. Diam 142, höjd 76 cm. Total längd 373 cm.