1370
594265

DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Marmorerad träskiva. Rik snidad dekor av blommor, blad och rocailler. Skivan och bordets sarg märkt med Gustav V:s ägarmärkning inventarienr 517. Skivan även med Gustav VI Adolfs ägarmärkning inventarienr 403. Längd 141, bredd 91, höjd 77,5 cm.

Proveniens

Änkehertiginnan Teresia av Sachsen-Altenburg (1836-1914), Haga slott. Gift med prins August (1831-1873), son till Oscar I och Josefina av Leuchtenberg.
Därefter i arv till Gustav V och i sin tur Gustav VI Adolf.

Haga, Ett kungligt kulturarv, red. Ingrid Sjöström, Värnamo 2009, sid. 279, auktionens bord avbildat i sängkammaren 1899, då bordsskivan var täckt med röd schagg.