1441
593831

KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Bevingad kvinnofigur på kolonnformad sockel. Höjd 45,5 cm.

Ljusmanschetter saknas.

Proveniens

Tidigare i de Cronstedtska samlingarna på Fullerö, därefter i arv.