1483
548707

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vit och svart marmor samt förgylld brons. Dekor med pärlstav, festonger samt örn. Emaljerad urtavla märkt "Breguet A PARIS" (Maison Breguet, verksamt under 1700/1800-tal). Höjd 52, längd 36,5 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Nyckel finns.