1487
581325

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Krön med Amorin i vagn. Sockelrelief föreställande putti med glob och arkitekturelement framför pyramider. Vitemaljerad urtavla. Höjd 41, längd 26 cm.