1496
585256

PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt röd marmor. Sockel med dekor av grip, livet med putti. Höjd 34,5 cm.

Två små bristningar vid mynning under den förgyllda ringen. Metallfoten med mindre bucklor. Patineringen ställvis med slitage.