Klassiska 583

1556 föremål
1494. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1495. BORDSSKULPTUR "Chevaux de Marly". Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1496. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1497. PRYDNADSURNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1498. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1499. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1500. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1501. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1503. BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1504. VAXSTAPELSTÄLL. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1505. PIPHUVUD, av Sophia Isberg (1819-1875).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1506. KONSOLER, två stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1507. DOSA. Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1513. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1514. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1515. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1516. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1517. SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1518. RAM. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1519. GLASMÅLNINGAR, ett par, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1520. GLASMÅLNING, av Busch och Echtler, Göteborg 1739. Senbarock.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1522. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1523. POKALGLAS. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1524. POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1525. POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1526. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1527. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1528. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1529. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1530. GLASSERVIS, 37 delar.  Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1531. GLASSERVIS, 48 delar, Kosta Glasbruk, modell "Odelberg".(48).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1532. TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1533. FAT, majolika, troligen Urbino 1500/1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1535. TERRIN, fajans. Sverige, Marieberg, 1760-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1536. TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1537. TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1538. FLASKA, fajans. Rörstrand, 1735-40.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1539. FAT, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1540. FIGURINER, 10 stycken, porslin. Meissen, sent 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1541. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1730-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1542. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1755.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1543. KOPP med FAT, porslin. Frankenthal, 1760-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1544. ISKLOCKA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1545. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1546. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1549. SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK