1526
575225

POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Kuppa med graverad dekor av landskapsdekor med inskriptioner Reisen kop Kÿnast, Hierschberg och Warmbad. Fot och lock med slipad dekor, delvis förgylld. Höjd 23,5 cm.

Slitage. Nagg.

Proveniens

From Director Herman Meeths' Collection, Årsta Castle.

The glas collection is mentioned in Slott och Herresäten i Sverige, Södermanland 2, Bengt G. Söderberg, Allhems förlag Malmö, 1968, page 312-324.
Svenska slott och herresäten, Ny samling, Band II, Sörmland, Öland, Gästrikland, Värmland, Bokförlaget Natur och Kultur, 1934, page 99-128.