1532
564023

TAZZA, majolika, Italien 1600-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Rund med vågig kant och bucklig form. I spegeln rik dekor i färger framställande Herdarnas tillbedjan. Märkt undertill 1466. Diam 33 cm.

Skador, retuscher.

Proveniens

Bukowskis Fall Auction Sale no 3660, 1957, lot no 763, pl. 55.