Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
179. "DOCTORS LADY", elfenben. Troligen Indien, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
912. "Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika).
912. "Steller's Jay" (Cyanocitta stelleri) (Stellerskrika).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
925A. "Storfurstinnan Maria Pavlovna av Ryssland" (1786-1859).
925A. "Storfurstinnan Maria Pavlovna av Ryssland" (1786-1859).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
826. ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.
826. ABRAHAM WUCHTERS, hans efterföljd, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
905. ADAM FRANS VAN DER MEULEN, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
342. ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal.
342. ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
261. ALBUMBLAD, porträtt av den mytologiske Pan Gu, Qingdynastin, 1800-tal.
261. ALBUMBLAD, porträtt av den mytologiske Pan Gu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1439. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
1439. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1438. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
1438. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
779. ANDERS ZORN, etsning (I état av II), 1891, signerad med blyerts.
779. ANDERS ZORN, etsning (I état av II), 1891, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
763. ANDERS ZORN, etsning (I état av III), 1883, signerad i blyerts.
763. ANDERS ZORN, etsning (I état av III), 1883, signerad i blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
768. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.
768. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), 1896, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
786. ANDERS ZORN, etsning (IV état av IV), 1898, signerad med blyerts.
786. ANDERS ZORN, etsning (IV état av IV), 1898, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
766. ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1891, signerad med blyerts.
766. ANDERS ZORN, etsning (état III av III), 1891, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
761. ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts samt betitlad i övre kant.
761. ANDERS ZORN, etsning, 1884, signerad med blyerts samt betitlad i övre kant.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
762. ANDERS ZORN, etsning, 1886, signerad med blyerts.
762. ANDERS ZORN, etsning, 1886, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
782. ANDERS ZORN, etsning, 1890, signerad med blyerts.
782. ANDERS ZORN, etsning, 1890, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
767. ANDERS ZORN, etsning, 1894, signerad med blyerts.
767. ANDERS ZORN, etsning, 1894, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
780. ANDERS ZORN, etsning, 1896, signerad med blyerts.
780. ANDERS ZORN, etsning, 1896, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
741. ANDERS ZORN, etsning, 1900, signerad med blyerts.
741. ANDERS ZORN, etsning, 1900, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
775. ANDERS ZORN,etsning (II état av II), 1911, signerad med blyerts.
775. ANDERS ZORN,etsning (II état av II), 1911, signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
252. ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.
252. ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
964. ANTIK ANATOLISK KELIM. 478 x 176 cm.
964. ANTIK ANATOLISK KELIM. 478 x 176 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
973. ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.
973. ANTIK INDISK SANNOLIKT. 451,5 x 374,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
990. ANTIK KIRMAN FIGURAL. 641,5 x 403 cm.
990. ANTIK KIRMAN FIGURAL. 641,5 x 403 cm.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
988. ANTIK KIRMAN LAVER. 586 x 385 cm.
988. ANTIK KIRMAN LAVER. 586 x 385 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
996. ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.
996. ANTIK SHIRVAN GALLERI. 461 x 120,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1002. ANTIK TÄBRIS. 169,5 x 126,5 cm.
1002. ANTIK TÄBRIS. 169,5 x 126,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
999. ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.
999. ANTIK TÄBRIS. 380,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1001. ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.
1001. ANTIK TÄBRIS. 436 x 333 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1000. ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm.
1000. ANTIK TÄBRIS. 506 x 322 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
963. ANTIK UZBEKISTANSK SUZANI. 124 x 86 cm.
963. ANTIK UZBEKISTANSK SUZANI. 124 x 86 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
992. ANTIK ZIEGLER MAHAL, S.K. 432 x 328 cm.
992. ANTIK ZIEGLER MAHAL, S.K. 432 x 328 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1426. APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
1426. APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1140. ARMBAND 18K guld med turkoser. Vikt ca 48 gr.
1140. ARMBAND 18K guld med turkoser. Vikt ca 48 gr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1221. ARMBAND med briljantslipade diamanter, 5.95 ct.
1221. ARMBAND med briljantslipade diamanter, 5.95 ct.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
48 000 - 50 000 SEK
1232. ARMBAND med briljantslipade diamanter, 7.85 ct.
1232. ARMBAND med briljantslipade diamanter, 7.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1238. ARMBAND med briljantslipade diamanter, circa 19.00 ct totalt.
1238. ARMBAND med briljantslipade diamanter, circa 19.00 ct totalt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
1269. ARMBAND med briljantslipade diamanter, cirka 4.00 ct totalt.
1269. ARMBAND med briljantslipade diamanter, cirka 4.00 ct totalt.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
1155. ARMBAND med briljantslipade och trappslipade diamanter totalt ca 8.10 ct.
1155. ARMBAND med briljantslipade och trappslipade diamanter totalt ca 8.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
115 000 - 120 000 SEK
1180. ARMBAND med carréslipade safirer totalt ca 10.00 ct.
1180. ARMBAND med carréslipade safirer totalt ca 10.00 ct.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1228. ARMBAND med diamanter totalt 23.6 ct enligt gravyr. Tillverkat av Giertta.
1228. ARMBAND med diamanter totalt 23.6 ct enligt gravyr. Tillverkat av Giertta.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
1300. ARMBAND med fancy gula diamanter totalt ca 98.00 ct.
1300. ARMBAND med fancy gula diamanter totalt ca 98.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
820 000 - 840 000 SEK
1244. ARMBAND med smaragder signerat M. Buccellati.
1244. ARMBAND med smaragder signerat M. Buccellati.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1186. ARMBAND signerat Cartier,  med briljantslipade diamanter, ca 1.70 ct totalt.
1186. ARMBAND signerat Cartier, med briljantslipade diamanter, ca 1.70 ct totalt.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1190. ARMBAND, Georg Jensen, serienummer: 765 172.
1190. ARMBAND, Georg Jensen, serienummer: 765 172.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
1247. ARMBAND, Hermès, i form av ett skärp med spänne.
1247. ARMBAND, Hermès, i form av ett skärp med spänne.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1302. ARMBAND, Tiffany & Co, flätat i vitguld.
1302. ARMBAND, Tiffany & Co, flätat i vitguld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
1175. ARMBAND, Tiffany & Co, med briljant-och navetteslipade diamanter, ca 5 ct totalt.
1175. ARMBAND, Tiffany & Co, med briljant-och navetteslipade diamanter, ca 5 ct totalt.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
95 000 - 115 000 SEK
1264. ARMBAND, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter, ca 2.30 ct totalt.
1264. ARMBAND, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter, ca 2.30 ct totalt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
137. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
137. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
241. ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal.
241. ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
378. ASK med LOCK, cloisonne, Qingdynastin 1800-tal.
378. ASK med LOCK, cloisonne, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
375. ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal.
375. ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
365. ASK med LOCK, jade och koppar. Kina, tidigt 1900-tal.
365. ASK med LOCK, jade och koppar. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
393. ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.
393. ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
357. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912).
357. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
356. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin troligen 1800-tal.
356. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
295. ASK med LOCK, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
295. ASK med LOCK, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
102. ASK med LOCK, porslin. Republik (1912-1949).
102. ASK med LOCK, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.
364. ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1058. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
1058. ASK, av Petter Lindboms änka, Kalmar 1771. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
448. ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
701. AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad.
701. AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
869. Abraham Storck Hans krets, Hamn vid Medelhavet med båtar och figurer.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
890. Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar.
890. Adriaen de Gryeff, Stilleben med hare, and och kramsfåglar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
801. Albert Carrier-Belleuse, "Entre deux Amours" (= Mellan två kärlekar).
801. Albert Carrier-Belleuse, "Entre deux Amours" (= Mellan två kärlekar).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
852. Alexander Roslin Hans krets, "Ludvig av Frankrike" (1729–1765).
852. Alexander Roslin Hans krets, "Ludvig av Frankrike" (1729–1765).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
853. Alexander Roslin, "Alexandrine Elisabeth Roslin" (1761-1797).
853. Alexander Roslin, "Alexandrine Elisabeth Roslin" (1761-1797).
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
844. Alexander Roslin, Damporträtt, kallad "Markisinnan de Vaxen".
844. Alexander Roslin, Damporträtt, kallad "Markisinnan de Vaxen".
Klubbat pris 
390 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
639. Alf Wallander, Fågelboet.
639. Alf Wallander, Fågelboet.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
659. Alfred Bergström, Terpsichore.
659. Alfred Bergström, Terpsichore.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
675. Alfred Wahlberg, Dimma över Huskvarnaån.
675. Alfred Wahlberg, Dimma över Huskvarnaån.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
756. Anders Zorn, "Albert Engström".
756. Anders Zorn, "Albert Engström".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
755. Anders Zorn, "August Strindberg".
755. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
740. Anders Zorn, "Biljard".
740. Anders Zorn, "Biljard".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
773. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
773. Anders Zorn, "Cigarettrökerska II".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
668. Anders Zorn, "Dam vid Café, Isle de Seguin".
668. Anders Zorn, "Dam vid Café, Isle de Seguin".
Klubbat pris 
2 900 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 3 500 000 SEK