1425
582549

APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Tillskrivna Jean-Louis Prieur, Paris omkring 1770. Louis XVI.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Förgylld brons. Akantusornerade svängda ljusarmar. Krönande stående tupp (symbol för Frankrike). Nedtill eklöv. Höjd 52 cm.

Ett tuppben skadat.

Ottomeyer-Pröschel, Vergoldete Bronzen, del I, sid. 172, bild 3.5.1, teckning föreställande likartad applique tillskriven Jean-Louis Prieur.

Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +4686614273.