675
592226

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Dimma över Huskvarnaån

Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1884. Duk 97,5 x 141 cm.

(Troligtvis) Salongen, Paris, 1885 (”September”).
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm, 1944.

Konstnytt, Meddelande från Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Konstavdelningen, Nr. 10, 1943, avbildad.

Detta betydelsefulla verk är märkligt nog okänt i standardlitteraturen om Alfred Wahlberg. Den finns inte upptagen i J. K. Janzons (Spada) biografi över Wahlberg från 1909, inte heller var den inkluderad i de två stora utställningar av Wahlbergs måleri som hölls på Konstakademien 1917 och Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm 1928. Viggo Loos bok "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85", 1945, vilken listar de flesta av Wahlbergs kända målningar, upptar inte heller konstverket.

Då målningen 1944 innehades av Fritzes Kungl. Hovbokhandel på Fredsgatan 2 i Stockholm, var den beskriven på följande vis:

”Alfr. Wahlberg 'den moderna landskapskonstens första betydande representant i det svenska landskapsmåleriet' har här ypperligt fångat en dimmig höstkväll vid Huskvarnaån. Det är ett förnämligt arbete, lyckat uppfattat och känsligt målat.”

Enligt en inskription på spännramen var målningen utställd på Salongen i Paris. 1884 deltog Wahlberg med en målning på Salongen och 1885 med två målningar. 1886 och 1887 ställde han inte ut några målningar på Salongen. Den enda av dessa som skulle kunna hänföras till den aktuella målningen är en målning betitlad ”September”, vilken ställdes ut 1885 (J. K. Janzon [Spada], "Alfred Wahlberg", SAK, 1909, s. 194 under 'Förteckning öfver arbeten utställda af Alfred Wahlberg i Paris, på salonger och världsutställningar').

Samma år som Wahlberg utförde den aktuella målningen, målade Ernst Josephson sitt kända porträtt av honom stående i sin Paris-ateljé framför sitt staffli målandes en landskapsbild (Nationalmuseum). I ett brev daterat den 9 april till Pontus Fürstenberg skriver Josephson (Karl Wåhlin, "Ernst Josephson. En minnesteckning. Senare delen 1879-1906", 1912, sid. 104):

”Jag har börjat ett stort porträtt av Wahlberg, som jag troligen kommer att avsluta nästa vinter, och han giver mig en tafla istället.”

Josephson hade en hög uppfattning om Wahlberg som landskapsmålare och ansåg att Wahlbergs landskap ”höra till salongens bästa verk” (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. V, 1967, sid. 540).

Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra – en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. Hans skicklighet att skildra månskenets skiftande former ledde till att han i Frankrike kom att kallas "Le peintre du clair de lune". 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans franskinspirerade friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare. Wahlberg kom under sin levnad att regelbundet besöka Sverige under somrarna.

Formgivare