963
548836

ANTIK UZBEKISTANSK SUZANI. 124 x 86 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Tre ihopsydda våder. Polykroma blomsterbroderier i form av en portal. Fodrad.

Något slitage och smutsig, fläckar, brännskador, hål, smärre skador.

Proveniens

Författaren samt specialisten på islamisk kultur Sigrid Kahle och hennes man ambassadör John Kahle.