962
532265

GOUACHE. Nattlig jakt: Bhil-folk jagande svarta bockar. 29,5 x 20,5 cm. Indien, Mogul, Oudh, sent 1700-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Ett polykromt landskap med Bhilkvinnor och män jagande bockar. Senare ram. Ej examinerad ur ram.

Skador.

Proveniens

Lilian Kåge, född Rössel. Hon var keramikern, formgivaren och konstnären Wilhelm Kåges andra hustru.

Nationalmuseums utställning: Orientaliska miniatyrer, 10 oktober-10 december 1939. Utställningen visade persiska och indiska målningar.

Jämför Sotheby's Art of Imperial India, London 8 oktober 2014, nr 201, resultat: £ 23 750.