961
594118

KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.

Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
436 - 697 EUR
456 - 730 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Skrift i tusch, polykrom och guldornamentik. Något senare helfranskt skinnband med präglad och förgylld dekor. Präglat skinnfodral.

Något slitage, fläckar, smärre skador på ryggbindningen, några sidor med reparation, möjligen senare röda anteckningar. Fodralet med skador och hål.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.