990
575504

ANTIK KIRMAN FIGURAL. 641,5 x 403 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Vinröd botten med stora polykroma djur, fåglar, vaser, medaljong och hörnornament. Bred benvit huvudbård med herdar, hästar, hjortar, får, dromedarer och blommande träd. En yttre sekundärbård med kartusch med inskription.

Det vinrödfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, ställvis påmålad och fälld, smärre skador, lagningar och malskador. Sidorna med trampveck. Limmade kanter på baksidans kortsidor.

Tilläggslista

ANTIK