991
520003

MATTA, semiantik Kirman, ca 296,5 x 210 cm.

Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1 220 - 1 570 EUR
1 280 - 1 640 USD
Klubbat pris

Polykromt medaljongmönster med palmetter, arabesker, blomslingor och reserver. Bred polykrom huvudbård med palmett-, arabesk- och blomranka i stora reserver.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador.