Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
53. SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
53. SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
15. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
15. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1257. COLLIER med barocka troligen odlade pärlor.
1257. COLLIER med barocka troligen odlade pärlor.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
174. KNAPPAR, fem stycken, pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
174. KNAPPAR, fem stycken, pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
137. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
137. ARMRING, jadeit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
67. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
67. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
52. BÄLTESSPÄNNE, brons. Zhoudynastin (ca. 1050-221 f.Kr).
52. BÄLTESSPÄNNE, brons. Zhoudynastin (ca. 1050-221 f.Kr).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
341. Utamaro, TRÄSNITT tre stycken, Utamaro (1753-1806).
341. Utamaro, TRÄSNITT tre stycken, Utamaro (1753-1806).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
6. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
49. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
49. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1057. LUKTDOSA, av Andreas Cron, Malmö 1758.
1057. LUKTDOSA, av Andreas Cron, Malmö 1758.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
59. SKEDFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95.
59. SKEDFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
39. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
39. MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
66. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
66. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
37. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
37. SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
87. PENSELBAD, bisquit. Qingdynastin 1800-tal.
87. PENSELBAD, bisquit. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
5. BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
5. BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
41. MINIATYRKRUKA med LOCK, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
41. MINIATYRKRUKA med LOCK, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
577. JACKA, siden. Kina sen Qing. Höjd 64 cm.
577. JACKA, siden. Kina sen Qing. Höjd 64 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
574. ROCK, siden. Kina sen Qing. Höjd 112 cm.
574. ROCK, siden. Kina sen Qing. Höjd 112 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
576. JACKA, siden. Kina 1900-talets förra hälft. Höjd 105 cm.
576. JACKA, siden. Kina 1900-talets förra hälft. Höjd 105 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
578. JACKA, siden. Kina, sen Qing. Höjd 102 cm.
578. JACKA, siden. Kina, sen Qing. Höjd 102 cm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
599. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28,5 x 30,5 cm. Qing dynastin, Kina 1800-tal.
599. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28,5 x 30,5 cm. Qing dynastin, Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1093. SERVETTRING, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1093. SERVETTRING, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
563. FAT med MYNT, silver. 'One Dollar', Qingdynastin, Guangxu 1899.
563. FAT med MYNT, silver. 'One Dollar', Qingdynastin, Guangxu 1899.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1501. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
1501. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
380. SNUSDOSA, porlin. Qingdynastin, 1700-tal.
380. SNUSDOSA, porlin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
261. ALBUMBLAD, porträtt av den mytologiske Pan Gu, Qingdynastin, 1800-tal.
261. ALBUMBLAD, porträtt av den mytologiske Pan Gu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
496. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
496. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1529. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
1529. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
959. PLÅNBOK, SIDEN. 18,3 x 13,8 cm. Sverige 1800-talets förra hälft.
959. PLÅNBOK, SIDEN. 18,3 x 13,8 cm. Sverige 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
958. PLÅNBOK, SIDEN. 15,5 x 12 cm. Sverige 1795.
958. PLÅNBOK, SIDEN. 15,5 x 12 cm. Sverige 1795.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
304. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
304. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
593. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
593. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
60. TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Ca 1740.
60. TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Ca 1740.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng 1723-34.
487. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng 1723-34.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
538. STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal.
538. STOP porslin, Qing dynastin Kangxi (1662-1722). Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
65. GALLERFAT, kompaniporslin.  Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
65. GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
64. GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
64. GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
68. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820).
68. TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
71. TRIPOD, grått lergods. Neolitisk tid, ca 1500 fkr.
71. TRIPOD, grått lergods. Neolitisk tid, ca 1500 fkr.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
86. VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
86. VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
416. VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
416. VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
523. FAT, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
523. FAT, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
419. KOPP, porslin, Qingdynastin med Guangxus sigill.
419. KOPP, porslin, Qingdynastin med Guangxus sigill.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
237. RÖKELSEKAR, stengods. Qingdynastin, 1800-tal.
237. RÖKELSEKAR, stengods. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
146. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1622-1772).
146. TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1622-1772).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
244. VINOFFERBÄGARE, ett par, blanc de chine, Qingdynastin 1700-tal.
244. VINOFFERBÄGARE, ett par, blanc de chine, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
61. CHOCKLADKOPP med FAT, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
61. CHOCKLADKOPP med FAT, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
560. PARTI NEFRIT, 5 delar. Kina, troligen Republik (1912-1949).
560. PARTI NEFRIT, 5 delar. Kina, troligen Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
561. DRÄKTSMYCKEN (2+2), nefrit. Rikt skuren dekor, (sen Qingdynastin, 1644-1912).
561. DRÄKTSMYCKEN (2+2), nefrit. Rikt skuren dekor, (sen Qingdynastin, 1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
556. VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
556. VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
557. SKÅL, porslin, Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke.
557. SKÅL, porslin, Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
570. STÄLL, Zitan, Qingdynastin (1644-1912).
570. STÄLL, Zitan, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
559. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke.
559. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin. Med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
69. VAS med LOCK, kompaniporslin, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
69. VAS med LOCK, kompaniporslin, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
36. SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
36. SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
3. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
3. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
4. BOJAN, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
4. BOJAN, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
17. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
17. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
32. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
32. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
79. TEKANNA, keramik. Yixing, sen Qingdynastin (1644-1912),
79. TEKANNA, keramik. Yixing, sen Qingdynastin (1644-1912),
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
33. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
33. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
84. PENSELBAD, keramik, Qingdynastin 1800-tal.
84. PENSELBAD, keramik, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1253. MANSCHETTKNAPPAR, ett par, med pärlemor och diamanter.
1253. MANSCHETTKNAPPAR, ett par, med pärlemor och diamanter.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1522. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
1522. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1523. POKALGLAS. Böhmen, 1700-tal.
1523. POKALGLAS. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
45. TESKÅL, keramik, temmoku, Jinyao-typ. Songdynastin (960-1279).
45. TESKÅL, keramik, temmoku, Jinyao-typ. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
26. FAT, ett par. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
26. FAT, ett par. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
42. VAS, keramik. Songdynastin (960-1279).
42. VAS, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
23. VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal.
23. VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
19. KOPP, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
19. KOPP, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
12. VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
12. VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
238. KRUKA, biskvi. Qingdynastin, 1800-tal.
238. KRUKA, biskvi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. BÖNESNURRA, koppar och brons. Tibet/Nepal ca 1900.
180. BÖNESNURRA, koppar och brons. Tibet/Nepal ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1503. BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.
1503. BREVPRESS, porfyr. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
543. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
543. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
393. ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.
393. ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1527. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
1527. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1524. POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.
1524. POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1526. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
1526. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1525. POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.
1525. POKALGLAS med LOCK. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1528. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
1528. POKALGLAS med LOCK. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
482. FAT, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
482. FAT, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
193. LOCK, brons. Troligen Qingdynastin.
193. LOCK, brons. Troligen Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK