Kan inte nå servern

Klassiska 583

 
1556 föremål
199. SPEGEL, brons troligen Mingdynastin (1368-1643).
199. SPEGEL, brons troligen Mingdynastin (1368-1643).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
198. SPEGEL, brons. Qingdynastin (1644-1912).
198. SPEGEL, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1495. BORDSSKULPTUR "Chevaux de Marly". Frankrike, 1800-tal.
1495. BORDSSKULPTUR "Chevaux de Marly". Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
367. STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.
367. STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
303. BÄRTALLRIKAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
303. BÄRTALLRIKAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
252. ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.
252. ANKOR, ett par, porslin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
249. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
249. TUPPAR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
251. PAPPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
251. PAPPEGOJOR, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
254. FABELDJUR, två stycken, blanc de chine, sen Qingdynasti.
254. FABELDJUR, två stycken, blanc de chine, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
131. PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal.
131. PLAKETT, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
253. ELEFANTER, ett par, blanc de chine. Republik.
253. ELEFANTER, ett par, blanc de chine. Republik.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
383. SNUSFLASKA, agat, Qingdynasti.
383. SNUSFLASKA, agat, Qingdynasti.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
545. FAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
545. FAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
241. ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal.
241. ASK med LOCK, biskvit, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
240. FIGURIN, keramik, Qingdynastin (1644-1912).
240. FIGURIN, keramik, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
632. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
632. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
158. KRUKA, porslin, famille verte, Qingdynastin 1800-tal.
158. KRUKA, porslin, famille verte, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
778. Anders Zorn, "Madame Salomon".
778. Anders Zorn, "Madame Salomon".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1549. SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1549. SÅSSNIPA, porslin. "Fauna Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
343. RULLMÅLNING, Shunga, "Kimono Sleeve", Japan, troligen tidigt 1900-tal.
343. RULLMÅLNING, Shunga, "Kimono Sleeve", Japan, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
336. MÅLNING och KALLIGRAFI, bersglandskap i dimma av Yuan Fawang, signerad.
336. MÅLNING och KALLIGRAFI, bersglandskap i dimma av Yuan Fawang, signerad.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
342. ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal.
342. ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
302. SKÅLFAT, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
302. SKÅLFAT, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. FAT, tre stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
305. FAT, tre stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
489. FAT, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
489. FAT, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
398. VAS, porslin, sen Qingdynasti.
398. VAS, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
595. JARDINJÄR, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
595. JARDINJÄR, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
281. FAT, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med sigillmärke i rött.
281. FAT, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal. Med sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
289. SKÅL, porslin. Republik (1912-1949).
289. SKÅL, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
286. SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
286. SKÅL, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
272. STÄLL, hardwood. Qingdynastin, sent 1800-tal.
272. STÄLL, hardwood. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
288. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
288. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
389. FIGURIN, soapstone. Qingdynastin (1644-1912).
389. FIGURIN, soapstone. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
594. JARDINJÄR, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
594. JARDINJÄR, porslin. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
139. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
139. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
205. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
205. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
582. RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).
582. RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin, (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1086. KAVIARSKED, av S. Stroganov, Moskva 1877.
1086. KAVIARSKED, av S. Stroganov, Moskva 1877.
Klubbat pris 
4 100 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
99. SKÅL, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
99. SKÅL, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. BUDDHA, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
74. BUDDHA, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
626. BOJANER, ett par, Qingdynastin 1800-tal.
626. BOJANER, ett par, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
370. TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900.
370. TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
596. FAT, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
596. FAT, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
592. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
592. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
420. TEKANNA, porslin, Qingdynastin sent 1800-tal.
420. TEKANNA, porslin, Qingdynastin sent 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
615. VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
615. VAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
218. KOPP, med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
218. KOPP, med FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
298. SKÅL, kraakporslin, Mingdynastin Wanli (1572-1620).
298. SKÅL, kraakporslin, Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
612. VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal.
612. VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
392. KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).
392. KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
957. PLÅNBOK, SIDEN. 17 x 11 cm. Sverige 1700-talets mitt.
957. PLÅNBOK, SIDEN. 17 x 11 cm. Sverige 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
151. PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
151. PENSELBAD, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1148. RING med troligen äkta pärlor. Cirka 1900.
1148. RING med troligen äkta pärlor. Cirka 1900.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
484. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.
484. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
48. SKÅLFAT, keramik. Cizhou-typ, Norra Songdynastin (960-1127).
48. SKÅLFAT, keramik. Cizhou-typ, Norra Songdynastin (960-1127).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
492. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
492. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
437. SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med sigillmärke.
437. SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1054. RAGUSKEDAR, ett par, av Abraham Gertzen d.y., Landskrona 1807.
1054. RAGUSKEDAR, ett par, av Abraham Gertzen d.y., Landskrona 1807.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
769. Anders Zorn, "Georg Arsenius".
769. Anders Zorn, "Georg Arsenius".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
925. Carl Fredrik Mörck Tillskriven, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).
925. Carl Fredrik Mörck Tillskriven, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1074. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1074. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
953. DUBBELRYA. Sverige/Finland 1797. 191 x 138,5 cm.
953. DUBBELRYA. Sverige/Finland 1797. 191 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
375. ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal.
375. ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1092. KÅSA, av Vasily Agafonov, Moskav 1899-1908.
1092. KÅSA, av Vasily Agafonov, Moskav 1899-1908.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
930. Carl Samuel Graffman, Korsnedtagningen.
930. Carl Samuel Graffman, Korsnedtagningen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 10 000 SEK
961. KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.
961. KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1053. RAGUSKED, av Mikael Hammarberg, Härnösand 1765. Rokoko.
1053. RAGUSKED, av Mikael Hammarberg, Härnösand 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
148. SKÅLFAT / SMÖRSNÄCKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
148. SKÅLFAT / SMÖRSNÄCKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
233. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
233. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
502. FAT, vapenporslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
502. FAT, vapenporslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
480. BOJAN, porslin. Qing dynasti 1700-tal.
480. BOJAN, porslin. Qing dynasti 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
50. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
50. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
414. VAS,  porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
414. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1473. FAT, tillskrivet Lorens Drenchler (Stockholm 1678-85).
1473. FAT, tillskrivet Lorens Drenchler (Stockholm 1678-85).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
407. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
14. MINIATYRVASER (5), porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
14. MINIATYRVASER (5), porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
44. SKÅL, keramik. "Henan-ware", Songdynastin (960-279).
44. SKÅL, keramik. "Henan-ware", Songdynastin (960-279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
25. SKÅL, porslin, Qingdynasti Kangxi (1662-1722).
25. SKÅL, porslin, Qingdynasti Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
537. KANNA, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
537. KANNA, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
62. KOPP, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
62. KOPP, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
98. KOPP, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
98. KOPP, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
78. KOPP, emalj, Qingdynastin 1700-tal.
78. KOPP, emalj, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
30. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
30. SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK