Klassiska 583

1556 föremål
922. David Klöcker Ehrenstrahl Efter, Andromeda och Medusa.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
2. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
9. KOPPAR med FAT, ett par, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
450. PLAKETT, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
85. PENSELBAD, porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
625. FLASKA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
590. FAT ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. TALLRIKAR, 12 st, kompaniporslin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
227. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1045. POKAL, av Carl Theodor Beyermann, Riga 1852.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1052. SKED med kronknopp, av Hans Ekeström d ä, Hälsningborg 1729.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
515. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
516. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1084. IKON, med förgylld silverinfattning, Moskva 1884.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
424A. PLACKETT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
102. ASK med LOCK, porslin. Republik (1912-1949).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573. TUSCHAVKLAPPNINGAR (11), Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
196. VAS, brons. Mingdynastin / tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1516. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1094. GRÄDDKANNA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1452. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
54. FIGURIN, förgylld brons. Mingdynastin 14/1500-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
623. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1390. STOLAR, ett par, omkring år 1700. Barock.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
357. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
792. Hugo Elmqvist, "Flicka från Ile de Batz".
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1073. ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
130. PLAKETT, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
246. URNA med KVIST, blanc de chine, Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
295. ASK med LOCK, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
424. PLAKETT, porslin, Kina. 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
434. SKÅL, porslin, Republik.
434. SKÅL, porslin, Republik.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
153. SKÅLFAT, biskvi, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
145. VÄGGVAS, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
603. MATTA, SEMIANTIK BAOTOU. Kina, 1900-talets förra hälft. 125 x 64,5 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
598. JACKA, siden. Kina sen Qingdynasti. Höjd 79,5 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
149. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1545. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
963. ANTIK UZBEKISTANSK SUZANI. 124 x 86 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
337. MÅLNING, bambu av An Qi (1966-), signerad.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
521. SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1504. VAXSTAPELSTÄLL. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
215. FAT MED STÄLL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
382. SNUSFLASKOR, två stycken, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
280. TVÄTTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
287. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
285. SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
262. MÅLNING, färgpigment på duk.  Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
277. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
964. ANTIK ANATOLISK KELIM. 478 x 176 cm.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
143. FAT, två stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
270. FIGURIN, brons, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
214. STEKHUV, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
481. BOJANER, 11 st kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
133. PLAKETT, nefrit, Kina, arkaiserande.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1283. BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct samt rubiner.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
140. SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
921. CARLE VAN LOO, HANS KRETS, rödkrita.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
410. VAS, porslin, Qingdynasti sent 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
490. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1451. LAMPFOT. Louis XVI-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1055. RAGUSKEDAR, ett par, av Henrik Johan Ljungqvist, Kristianstad 1820.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1079. IKON, med förgylld silverinfattning, Ryssland 1841.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
299. FAT, två stycken, kraakporslin. Mingdynasitn Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
300. FAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. FAT, ett par, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1530. GLASSERVIS, 37 delar.  Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1543. KOPP med FAT, porslin. Frankenthal, 1760-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK