598
585091

JACKA, siden. Kina sen Qingdynasti. Höjd 79,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Mönstervävt ljusgrönt siden med moln och symboler. Broderade kantband med figurscener.

Något omändrad. Obetydligt slitage, smärre fläckar och skador, ställvis blekt.

Tilläggslista

Provenance: The Swedish envoy in Tokyo and Peking, Gustaf Wallenberg, the daughter Nita Wallenberg, and thereafter inherited in the family.

Proveniens

Den svenske envoyén i Tokyo och Peking, Gustaf Wallenberg, sedan dottern Nita Wallenberg därefter ärvd i släkten.