597
554503

ROCK, siden. Kina 1800-tal. Höjd 141 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Blått siden med broderier i guldtråd och silke av stora drakar jagande den brinnande pärlan bland moln samt fladdermöss och pioner. Nedtill vågor och det heliga berget. Mönstervävda kantband. Senare inramad.

Ej examinerad ur ram. Ställvis något slitage, obetydliga fläckar, smärre skador.