958
589852

PLÅNBOK, SIDEN. 15,5 x 12 cm. Sverige 1795.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Ljusbrunt siden med polykroma broderier. Utvändigt med blomslingor och kransar med 1795 respektive BGW. Invändigt blommande grenar och blombuketter.

Något slitage, smärre fläckar, obetydliga skador.

Proveniens

Enligt uppgift Carl Georg Wester (1788-1857), häradshövding och överauditör i Karlstad.