1517
567446

SKULPTUR. Troligen Tyskland, omkring år 1500.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Skulpterat trä föreställande Sankt Sebastian. Höjd 98 cm.

Skador, avlutad.

Proveniens

Tidigare Erik Wettergren (1883-1961), museichef och överintendent för Nationalmuseum 1942–1950.