1537
564031

TERRASSVAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1771.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Märkt MB 19/9 71. Päronformad behållare med välvt genombrutet lock, klippformad sockel med akantusslinga, runt behållaren grenverk och blommor. På livet målad rosor samt ängsblommor i emaljerad kulört fajans. Höjd 50 cm.

Lagningar, skador.

Hernmarck, C., Marieberg, sid. 177-180.
Bengt Bengtsson, Kulturen 1976, page 78.