1536
564030

TERRASSVAS MED LOCK, fajans. Marieberg, daterad 1772.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Märkt MB 12/1 72 (?), målarsignatur P (Sven Pontan). Päronformad behållare med välvt genombrutet lock, klippformadsockel med akantusslinga, runt behållaren grenverk och blommor. På livet målad ros samt ängsblommor i emaljerad kulört fajans. Höjd 40 cm.

Senare lock, lagningar.

Hernmarck, C., Marieberg, sid. 177.
Bengt Bengtsson, Kulturen 1976, sid 78.