1535
556272

TERRIN, fajans. Sverige, Marieberg, 1760-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Rund form på utställd fot, hänklar av grenverk. På locket knopp i form av fågel. Märkt undertill med tre kronor MB E samt målarsignatur GTB (Gustaf Teibel, 1764-). Diameter 17,5 cm.

Kantnötning, locket med kantlagningar. Fåtal avslag.

Proveniens

Bukowskis, Auction Sale no 367, 1961, lot no 476, depicted pl. 48.