1511
586396

PORTRÄTTHUVUD. Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
1 550 000 SEK

Vit marmor. Kvinna med diadem. Höjd 38 cm utan sockel.

Tilläggslista

Förtydligande: Romerskt 150 eKr eller senare, det vill säga till och med modern tid.

Proveniens

Sydsvenskans samling, Malmö. Inköpt på 1960-talet av Nane och Christer Wahlgren, tidigare chefredaktör och ägare till Sydsvenskan, på resa tillsammans med konstnären Henning Malmström (1890-1968). Henning Malmströms samling av antika porträtthuvuden finns på Malmö Museum.