313
535954

RULLMÅLNING, fåglar och blommor, Qingdynastin, 1700-tal, signerad Lan Ling.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Trädgårdsmotiv med två fåglar i en blommande magnolia, trädpioner och trädgårdsklippor. Av kvinnlig konstnär, signerad Lan Ling samt daterad våren år 'bingchen' (motsvarande 1736 eller 1796). Tusch och färg på siden. Kaligrafi och fem röda sigill. 185,5 x 99 cm.

Slitage, färgbortfall, lagningar och retuscher, uppfodrad på väv.