Klassiska 583

1556 föremål
303. BÄRTALLRIKAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
304. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. FAT, tre stycken, porslin. Mingdynastin Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
306. FAT, porslin. Mingdynastin Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
307. URNA, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
308. BOJAN med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
309. VAS, porslin, Transition 1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. FLASKA, porslin, Transition 1600-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
311. URNA med LOCK, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
312. SKÅLAR, ett par, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
327. KEJSERLIGT EDIKT, Qianlong, daterat 1771 och från tiden.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
328. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
337. MÅLNING, bambu av An Qi (1966-), signerad.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
339. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
341. Utamaro, TRÄSNITT tre stycken, Utamaro (1753-1806).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
342. ALBUM, Shunga, 12 kolorerade bilder, Utagawa Kunisadas skola, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
343. RULLMÅLNING, Shunga, "Kimono Sleeve", Japan, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
345. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
346. MÅLNING, olja på papper, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
347. GLASMÅLNING. Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
348. GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
349. GOUACHER,14 stycken. Qingdynastin sent 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. BORD, hardwood, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
354. PALL, lack, Qingdynastin troligen 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
355. BORD, hardwood och porslin, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
356. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin troligen 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
357. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
358. DOKUMENTSKÅP, Kina, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
359. VIKSKÄRM sex delar. Kina, sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
360. SKÄRM, svart lack, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
362. SKULPTUR, förgyllt trä. Mingdynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
363. TESKRIN, lack och tenn, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
364. ASK med LOCK, trä med dekor av nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
365. ASK med LOCK, jade och koppar. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. STÄLL, silver och emalj. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
368. BESTICK, 12+11, silver, Wang Chung, Hongkong, Kina, 1800-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
369. BRICKA, silver, Luen-Wo, Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
370. TUSCHASKAR, 3 st, försilvrad koppar, Kina omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
371. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
372. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
373. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
374. FAT, emalj på koppar, Qingdynastin 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
375. ASK med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Canton, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
377. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
320 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
378. ASK med LOCK, cloisonne, Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
379. VAS, cloisonné. Republik (1912-49).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
380. SNUSDOSA, porlin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
382. SNUSFLASKOR, två stycken, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
383. SNUSFLASKA, agat, Qingdynasti.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
384. SKÅL, Pekinglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
385. BODHISATTVA, marmor, Tang-stil,  troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
386. SKULPTUR, sten. Kina.
386. SKULPTUR, sten. Kina.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
388. FRAGMENT, marmor. Tangstil, omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
389. FIGURIN, soapstone. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390. BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
391. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
392. KANNON, lergods, Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
393. ASK med LOCK, järn samt invändigt förilvrad. Japan 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
394. INRO, två stycken samt ASK, lack. Japan Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
398. VAS, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
402. TULPANVASER med LOCK, ett par, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
403. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. SKÅLAR, åtta stycken, porslin, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
407. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK