321
584184

RULLMÅLNING, kopia efter Jiao Bingzhen (1689-1726), Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Lotusblommor, blad och frökapslar samt sagittaria och hirs i en vas dekorerad med persikor och en fladdermus, stående på träställ. Tusch och färg på siden, kalligrafi och tre röda sigill. 112,5 x 55,7 cm.

Slitage, ett kraftigt veck, ett hål, mindre fläckar.