470
591987

LOKAPALA, förgylld och patinerad brons. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Troligen föreställande Dhrtarashtra, Österns kung. Stående med händerna i namaskar mudra. Höjd 15,5 cm.

Förgyllningen med slitage.