633
571965

Axel Jungstedt

(Sverige, 1859-1933)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Axel Jungstedt
(Sverige, 1859-1933)

Porträtt av arkitekt Aron Johansson

Signerad och daterad med dedikation: "Till Aron Johansson vänskapsfullt af Axel Jungstedt Roma 1886." Pannå 33 x 23,5 cm.

Arkitekt Aron Johansson (1860-1936) genomgick, med stöd av den kände mecenaten James Dickson i Göteborg, Chalmerska slöjdskolan (1876-1880) samt Kungl. Akademien för de fria konsterna (1881-1884), där han erhöll kungliga medaljen. 1884-1889 företog han en utländsk studieresa (de tre sista åren såsom statens resestipendiat) till Tyskland, Frankrike, Spanien och Italien där det aktuella porträttet utfördes av Axel Jungstedt i Rom år 1886.

År 1884 fick Johansson anställning som arkitekt i Överintendentsämbetet och blev under de följande decennierna en av de för officiella uppdrag mest anlitade arkitekterna. Sedan 1890 vid riksdags- och riksbanksbyggnaderna på Helgeandsholmen, där Helgo Zettervall ursprungligen hade anställt honom såsom medhjälpare. Men det blev Aron Johansson som kom att slutföra projekten: - Riksdagshuset och Riksbanken - vilka uppfördes efter Johanssons år 1892 uppgjorda, något ändrade ritningar. Hans ritningar till riksdags- och riksbankshus blev fastställda 1894.
Grundstenen till riksdagshuset lades 13 maj 1897 och byggnaden stod färdig att användas av 1905 års riksdag. Bankbyggnaden fullbordades 1906.

Johanssons arkitektur är oftast massivt monumental i imiterande renässans- och barockstilar. Aron Johansson blev ledamot av Konstakademien 1906.