634
541526

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

"Vår örlogsflotta på Västkusten 1905"

Signerad J. Hägg och daterad 1909. Akvarell och täckvitt 35 x 75 cm.

Proveniens

Tidigare i kaptenen vid flottan greve Alarik Wachtmeisters samling.
Privatsamling.

Bilden är intressant eftersom den visar sammansättningen av den Flotta som samlades på Västkusten 1905 för att visa sjömakt mot Norge i samband med Unionskrisen. Utarbetade operativa planer fanns för en attack mot den mycket underlägsna norska flottan i yttre delen av Oslofjorden. Att öva med hela Flottan nära den Norska gränsen hade högt signalvärde och bidrog troligen till den fredliga upplösningen av unionen.

Scenen visar alla örlogsfartygen samlade, vilket sannolikt aldrig var fallet i verkligheten eftersom olika förband avdelats för spaning etc. Men bilden visar på Sveriges imponerande sjömakt, frukten av en uppbyggnad som började under 1800-talets senare del. Redan 10 år senare var den svenska örlogsflottan i det närmaste obsolet på grund av den snabba tekniska utvecklingen i England och Tyskland. Politikernas ovilja att förnya den flotta vi ser på bilden drev fram pansarbåtsinsamlingen 1914.

Den evolution vi ser på bilden kallas "Gir i tur till kontrakurs”. Längst till vänster ser vi Flaggskeppet Äran leda kolonnen och signalera nästa evolution till kolonnen, ett bra grepp av Jacob Hägg för att kunna visa alla fartyg på nära håll. Högste Befälhavare för Kusteskadern (HBK) var Konteramiralen Wilhelm Dyrssen, vars flagg blåser i förloppen på Äran.

Bukowskis ber att få tacka f.d. Kommendör Christer Hägg för katalogisering av detta konstverk.