651
584209

John Bauer

(Sverige, 1882-1918)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
27 300 - 36 400 EUR
28 500 - 38 100 USD
Klubbat pris
760 000 SEK
John Bauer
(Sverige, 1882-1918)

”Lena och riddaren dansa”

Signerad John Bauer och daterad 1915. Akvarell, täckvitt, tusch och blyerts på papper 26 x 28,5 cm.

Införselmoms

Proveniens

Fru Mathilda Wikström.
Tandläkare Emil Christensons samling.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 384, "Höstauktionen", 5-8 november 1969, kat nr 248 (under titeln "Prinsen och prinsessan i paradiset", avbildad Pl. 44)
Privatsamling (förvärvad på ovanstående auktion).
Därefter i arv.

Sveriges Allmänna Konstförening, 1915.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "John Bauer. Minnesutställning", 1934, kat nr 276.

Per Bjurström, Gunnar Lindqvist m. fl. , "Bauer. En konstnär och hans sagovärld", 1981, avbildad sid 85 (under titeln "Dansen på ängen").

Originalillustration till W.E. Björks saga 'Guldnycklarna' ur "Bland tomtar och troll", 1915.

Våren 1908 gav sig de nygifta Ester Ellqvist och John Bauer ut på en längre resa runt om i Europa, bekostad av konstnärens far. Denna resa kom att bli avgörande för hur Bauer utvecklade sin teknik och kom att formulera sin säregna och älskade stil. I det aktuella katalognumret är ungrenässansens drag omisskänneliga. De verk som Bauer mötte i Florens gjorde väldigt starkt intryck på honom och han skriver i brev och anteckningar om hur timmarna flyger förbi när han besöker kyrkor och museer där han ser mästare som Piero della Francesca och Filippo Lippi, vilkas konstnärskap båda har utgjort inspiration för ”Lena och riddaren dansa”.

I ”Bland tomtar och troll” förekom olika sagor av författare som Bauer sedan fick i uppdrag att illustrera. Vi kan idag ofta känna igen bilderna men inte veta så mycket om sagan. I detta fall är det W.E. Björks saga ”Guldnycklarna” som Bauer har tolkat. Lena, den fattiga vallflickan, får en guldnyckel som leder till drömmarnas lustgård. Denna gåva är en hemlighet som hon inte får tala om men trots detta offrar hon evig lycka för att rädda den unge kungen och står i slutet av sagan som hans brud. I katalognumret ser vi hur den enkla vallflickan Lena har förvandlats till en Botticellisk prinsessa och dansar med den unge kungen på ängen, även han har lånat flera drag av renässansens mode och stil. Hela akvarellens bak- och förgrund är mycket arbetad med en kör av fåglar och en blomsterfylld äng. Det aktuella katalognumret utfördes för nästan ett helt sekel sedan men trollbinder fortfarande sin publik.

Import VAT will be charged on the hammer price on this lot.
For further details please contact customer service +46 8 6614273.

Formgivare