687
584051

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Höstdag" (Fiskebäckskil)

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1915. Duk 50 x 62 cm.

Proveniens

Tidigare i fil dr Emil Hultmarks samling, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm,"Konstnärsförbundet", maj - juni 1916, kat nr 594.
Malmö, 1916.
Uddevalla, 1916.
Köpenhamn, 1918.
Göteborg, 1918.
XII Esposizione Internationale d’Arte della Città di Venezia, 1920, kat nr 990.
Stockholm, 1922.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Wilhelmson - Retrospektiv utställning", 3 - 25 februari 1934, kat nr 295.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, kat nr 196 (under titeln "Fiskebäckskil").

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under år 1915, kat nr 272.
Maj Sterner, 'Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1936, omnämnd samt avbildad i interiörfoto, halvsida sid 170.
Axel L Romdahl, "Carl Wilhelmson", SAK, 1938, upptagen i katalogen över Carl Wilhelmsons målningar under år 1915, kat nr 469.

A tergo studie till "Dans".

Formgivare