716
554865

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Noachs ark"

Signerad IA. Duk uppfäst på pannå 58 x 129 cm.

Proveniens

Gåva från konstnärens hustru, därefter i arv inom familjen.

"Konst i svenska hem", vol. II, band 10, upptagen sid 515 under samling 873: "Ingenjör Ivan Dich, Barrskogsgatan 15, Göteborg".