797
582260

Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Tore strindberg, yngling.
Tore strindberg, yngling.
Tore strindberg, yngling.

Yngling

Signerad Tore Strindberg , och daterad 1906. Gjutarstämplar Herman Bergman, Stockholm. Mörkpatinerad brons. Höjd 51 cm.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 188 - 2 735 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK
Övrigt

Text på basens front:
"Upp han sprang ur glittrande vattnet
som smekande svalkat hans kropp
och från skum och havsvattenpärlor
han smidigt befriar sin hud---
så med fröjd jag skådade synen
av mognande mandom och kraft."

Samma motiv finns representerat i Thielska Galleriets samlingar, Stockholm.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93