818
596289

Eugene Carrière

(Frankrike, 1849-1906)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
Eugene Carrière
(Frankrike, 1849-1906)

"La Vielle"

Signerad Eugène Carrière och otydligt daterad -84 (?). Duk 39 x 33 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Generalkonsul Jean Jahnsson (1854-1944),
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "IV:de konstauktion. Jean Jahnssons samlingar", 14-16 mars 1934, kat nr 8 (avbildad).
Direktör Axel Jacobsens samling, Djursholm (förvärvad på ovanstående auktion).
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Konstauktion", 31 okt 1962, kat nr 22 (avbildad halvsida, Plansch II).
Galleri Börjesson, Göteborg (förvärvad på ovanstående auktion).
Privatsamling (förvärvad från ovanstående, november 1962).

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Fransk konst i svensk ägo", 16-31 januari 1926, kat nr. 51. Utställd under titeln "Gumma" (utlånad av Svensk-Franska Konstgalleriet).