875
552386

Pieter Claesz, hans krets

(Holland, 1597-1661)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Pieter Claesz, hans krets
(Holland, 1597-1661)

Måltidsstycke med krabba och frukter

Pannå 40 x 52,5 cm.

Proveniens

Enligt påskrift a tergo har målningen varit i familjen Anjous ägo sedan 1700-talet, möjligen längre. Ägdes åren 1820-1851 av kyrkoherden, doktor Nils Jacob Anjou (1781-1851) i Norrköping. Vid hans frus (Anna Margareta Öberg) död 1867 övergick målningen till dottern fru Alicia Rundgren och efter henne ärvdes den 1909 av hennes brorsdotter Anna Fridstrand, född Anjou.

Bukowski Auktioner, auktion 393, 24 - 27 okt 1973, kat nr 220. (Som ett verk av Roelof Koets ateljé 1592-1655)

Jfr målning i Nationalmusei samlingar (NM 2566)