876
575854

Jean-Baptiste Perroneau, tillskriven

(Frankrike, 1715-1783)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Frankrike, 1715-1783)

Herre i rosa justacorpe (M Sarasin de Bordeaux)

Pastell 61 x 50 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Föreställer M Sarasin de Bordeaux
Tidigare i Carl Robert Lamms samlingar på Näsby, Uppland.
Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, avbildad sid 408./
Depicts M Sarasin de Bordeaux.
Formerly in the coll of Carl Robert Lamm, Näsby, Uppland.
Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, ill p 408.

Proveniens

Neil Jeffares, "Dictionary of pastellists before 1800", 2006, avbildad sid 408.