581718

972. SEMIANTIK HERIS. 355 x 293,5 cm.

Terrakottafärgad botten med stor polykrom blomma och blommande grenar. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett-, blom-, arabesk- och granatäppelranka.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, reva (ca 10 cm), malskador. En skadad kortsida.

Följerätt
Nej
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK/1 750 - 1 969 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
15 925 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto