Gulmelerad botten med polykroma vaser, blommande träd, fåglar och palmetter. Bred nischmönstrad huvudbård med blommande träd och fåglar. Ytterbården med inskription på persiska: Standard Carpet Company. Baksidan med påsydd etikett från 1922: Kr 5800.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar varav några lite sköra. Sidorna med trampveck och smärre skador, spår av klister på baksidans kortsidor.