980
537756

SEMIANTIK SILKE KESHAN. 327 x 233,5 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Gulmelerad botten med polykroma vaser, blommande träd, fåglar och palmetter. Bred nischmönstrad huvudbård med blommande träd och fåglar. Ytterbården med inskription på persiska: Standard Carpet Company. Baksidan med påsydd etikett från 1922: Kr 5800.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar varav några lite sköra. Sidorna med trampveck och smärre skador, spår av klister på baksidans kortsidor.