151
624696

Paul Gauguin

(Frankrike, 1848-1903)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Paul Gauguin
(Frankrike, 1848-1903)

"Nave Nave Fenua"

Träsnitt, 1893/94 (postumt tryck 1921), signerat i blyerts av Pola Gauguin 'imp. Paul Gauguin fait' och numrerad i övre vänster hörn no 80 (av 100) . 35 x 20,3 cm, bladstorlek 41,8 x 26,3 cm (Japan-papper).

Bladets övre hörn med mindre skador (pappersförlust). Monterad med papperstejp längs bladets övre kant.

Kornfeld 14 D. b.