152
624693

Paul Gauguin

(Frankrike, 1848-1903)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Paul Gauguin
(Frankrike, 1848-1903)

"Maruru"

Träsnitt, 1893/94 (postumt tryck 1921), signerat i blyerts av Pola Gauguin 'imp. Paul Gauguin fait' och numrerad i övre vänster hörn no 80 (av 100). 35 x 20,3 cm, bladstorlek 41,8 x 26,3 cm (Japan-papper).

Bladets övre hörn med mindre skador (pappersförlust). Monterad med papperstejp längs bladets övre kant.

Kornfeld 22 E. b.