Pierre Soulages
(Frankrike, 1919-2022)
"Lithographie no 6."
Färglitografi, 1957, signerad med blyerts och numrerad 25/60. 57 x 44 cm, bladstorlek 65 x 50,5 cm (BFK Rives)
Gulnad, missfärgad efter passepartout.
Proveniens
Sydsvenska Dagbladets konstsamling.