Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
640857

Maj Bring

(Sverige, 1880-1971)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Maj Bring
(Sverige, 1880-1971)

"Utsikt mot Gamla stan"

Utförd på 1920-talet. Duk 54 x 43 cm. Skiss med skogslandskap a tergo.

Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap.
Privatsamling, Stockholm.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Inspiration Matisse", 13 september 2014 - 15 februari 2015, kat nr 14, avbildad helsida i färg sid 14.