328
632294

MARIO STURANI & HELEN KÖNIG SCAVINI, figurin, "Sul Mondo", Lenci, Italien, 1930-tal, modell 500.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, i form av kvinna sittande på jordglob, polykromt bemålad. Ristad signatur Elena Scavini på globen, undertill signerad Lenci.

Hatten samt ett finger med små retuscher.

Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, Catalogo dell'Archivo Storico 1928-1964", Umberti Allemandi & Co, Italien 2003, jfr katalognr 39, p 107.