329
638459

HELEN KÖNIG SCAVINI, figurin, "La studentessa", Lenci, Italien 1930-tal, modell 424.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, flicka sittande på bokhylla, polykromt bemålad. Signerad Lenci MADE IN ITALY TORINO MB, ristat Fig A och del av etikett. Höjd 38 cm. (La Studentessa)

Små glasyrnagg på scarf och sockel.

Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, Catalogo dell'Archivo Storico 1928-1964", Umberti Allemandi & Co, Italien 2003, jfr katalognr 39, omnämnd sid 107.