Flintgods, kvinna med björnunge, polykromt bemålad. Signerad Lenci ITALY - 7.XIII - Fig p FT och etikettmärkt. Höjd 29 cm, längd 30 cm.
Smärre glasyrnagg på björnen.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, Catalogo dell'Archivo Storico 1928-1964", Umberti Allemandi & Co, Italien 2003, jfr katalognr 585, sid 201.